3 rzeczy, które musisz zrobić przed rozmową kwalifikacyjną

Data dodania: 07.12.2016


Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już pierwszy krok na drodze do otrzymania propozycji zatrudnienia. Żeby nie zaprzepaścić szansy, na która kandydat często czeka wiele tygodni, warto dokładnie przygotować się na spotkanie w sprawie pracy. Oto 3 rzeczy, o których powinien pamiętać każdy kandydat przed rozmową kwalifikacyjną.

1. Research informacji w sieci

Popularność mediów społecznościowych to doskonałe narzędzie, które służy pozostawaniu w kontakcie z bliskimi, ale nie tylko. Obecnie rekruterzy korzystają z social media, żeby zweryfikować informacje, jakie znajdują w CV kandydatów. Można być niemal pewnym, że pracodawca odwiedzi nie tylko nasz profil na portalach branżowych, takich jak LinkedIn, ale zajrzy też na Facebooka, Twittera czy Instagrama – warto więc przeanalizować to, co się na nich znajduje.

Ale informacje dostępne w Internecie można też wykorzystać na swoją korzyść – między innymi po to, aby dowiedzieć się nieco więcej o osobie, z którą jesteśmy umówieni na rozmowę. Znając imię i nazwisko rekrutera można zapoznać się z jego dotychczasową ścieżką kariery czy zainteresowaniami. To pozwoli na swobodną rozmowę i większą pewność siebie, bo rekruter przestanie być bezosobową postacią, a stanie się człowiekiem o konkretnej historii i charakterze.

2. Odpowiedzi na trudne pytania

Żeby w trakcie spotkania nie dać się zaskoczyć rekruterowi należy zapoznać się z najbardziej popularnymi i podchwytliwymi pytaniami na rozmowach kwalifikacyjnych. Przede wszystkim pozwoli nam to uniknąć niezręcznej sytuacji, w której zwyczajnie nie wiemy co odpowiedzieć, ale także może zrobić wrażenie na naszym rozmówcy, który zobaczy, że ma do czynienia z kandydatem przygotowanym nawet na trudne pytania.

Ale bądźmy też przygotowani na rozmowę dotyczącą przebiegu naszej kariery – pamiętajmy, jakie były wymagania zawarte w treści oferty pracy, kogo poszukuje dany pracodawca i na tej podstawie przygotowujmy odpowiedzi i argumenty związane z dotychczasowymi osiągnięciami na polu zawodowym.

3. Przygotowanie do spotkania

Nie należy też zapominać o bardziej przyziemnych kwestiach związanych z rozmową kwalifikacyjną. Dzień wcześniej powinniśmy przygotować odpowiedni, profesjonalny strój, w którym udamy się na spotkanie, a także zebrać wszystkie niezbędne dokumenty (CV, list motywacyjny, referencje, dane rozmówcy i ogłoszenie, na które aplikowaliśmy).

Dzień rozmowy powinien być zaplanowany tak, aby kandydat dotarł na miejsce o czasie, wypoczęty i z pozytywnym nastawieniem. W dobrym tonie jest pojawić się w siedzibie firmy mniej więcej 5-10 minut przed spotkaniem, tak aby pokazać punktualność, ale z drugiej strony nie sprawiać kłopotu zjawiając się zbyt wcześnie. Pamiętajmy też o uprzejmym zachowaniu w stosunku do spotkanych tam osób – nigdy nie wiadomo czy właśnie nie rozmawiamy z przyszłym przełożonym albo kolegą z zespołu. A dobre pierwsze wrażenie, jak wiadomo, można zrobić tylko raz.


Polecamy: oferty pracy – aktualne ogłoszenia, porady i wzory CV, wiadomości z rynku pracy.