W jakich branżach nie zabraknie pracy?

Data dodania: 14.07.2016


Sezon wakacyjny to okres, w którym naprawdę dla chcącego nie ma nic trudnego i przy odrobinie dobrych chęci można znaleźć interesujące oferty pracy. Jednak po tym okresie ożywienia na rynku pracy sytuacja normuje się do tego stopnia, że spora ilość pracowników tymczasowych ponownie staje się osobami bezrobotnymi. Istnieją jednak branże, w których już dziś nie brakuje wolnych wakatów i nie powinno się to zmienić w najbliższej przyszłości.

Wolne etaty czekają

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w pierwszym kwartale 2016 roku liczba wolnych miejsc pracy w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim była wyższa o ponad 16%. Zdecydowana większość wakatów dotyczyła stanowisk w firmach z sektora prywatnego, w jednostkach organizacyjnych liczących co najmniej 50 osób oraz małych przedsiębiorstwach zatrudniających nie więcej niż 9 pracowników.

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w firmach funkcjonujących w obszarze przetwórstwa przemysłowego, handlu oraz budownictwa. Wobec tego wśród najczęściej poszukiwanych pracowników w pierwszym kwartale tego roku znaleźli się robotnicy przemysłowi, specjaliści oraz operatorzy maszyn i monterzy urządzeń.

Ale jak pokazuje liczba ogłoszeń o pracy na portalu Szukampracy.pl, firmy niezmiennie, intensywnie poszukują także pracowników z obszaru IT, sprzedaży oraz finansów i księgowości. Nie brakuje też ofert pracy dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów oraz techników.

Jak będzie w przyszłości

Trudno oczekiwać szybkich zmian na rynku pracy, które pozwalałyby przewidywać zmianę zapotrzebowania na brakujących pracowników. Tym bardziej, że pracodawcy już dzisiaj deklarują, że w najbliższym czasie planują zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach. Taki zwiększony popyt na pracowników widać nie tylko w urzędach pracy czy agencjach zatrudnienia, ale przede wszystkim na stronach z ogłoszeniami o pracy. Pozytywne perspektywy dla osób poszukujących pracy płyną także z analiz ekspertów badających rynek pracy, którzy wskazują, że będziemy mieli do czynienia z dalszym przekształcaniem się sytuacji w kierunku rynku pracownika. Zatem w perspektywie najbliższych miesięcy można spodziewać się dalszego wzrostu ilości ofert pracy, nie tylko w branżach, które już dziś odczuwają niedobory talentów, ale także w kolejnych sektorach gospodarki.

Polecamy stronę Szukampracy.pl, czyli nowoczesny portal rekrutacyjny: porady, ogłoszenia o pracy, kalkulator wynagrodzeń i wiele innych.