Czym są aplikacje internetowe?

Data dodania: 26.05.2017


Aplikacja internetowa to pojęcie bardzo ogólne. Aplikacją internetową można nazwać każdy program komputerowy, który do działania wymaga połączenia z internetem. Problem w rozumieniu tej definicji może jednak pojawić się w przypadku, gdy bierzemy pod uwagę fakt, że program komputerowy może pracować na komputerze użytkownika, serwerze sieciowym/aplikacyjnym, a także na urządzeniach mobilnych, telewizorach czy konsolach do gier. Warto więc zastanowić się co można nazwać, a czego nie, aplikacją internetową.

Narzędziem, które wykorzystują takie aplikacje webowe, są przeglądarki internetowe. Oznacza to, że – w uproszczeniu – aplikacja internetowa to taki program komputerowy, który jest po prostu elementem platformy, wymaganej do działania aplikacji.

Oznacza to, że aplikacją internetową można, a wręcz należy, nazywać rozwiązania aplikacyjne, które:
do funkcjonowania wymagają dostępu do internetu,
interfejs użytkownika jest dostępny przy pomocy przeglądarki internetowej,
korzystają w głównej mierze z języków programowania wspieranych przez przeglądarki,
posiadają relację klient-serwer,
znaczna większość komunikacji na linii klient-serwer odbywa się za pomocą protokołu HTTP(S),
przechowywanie kodu aplikacji i danych ma miejsce na serwerze,
dostęp do danych, ich przetwarzanie i realizacja realizowane są przy pomocy specjalnego kodu, uruchamianego na serwerze.

Zaletą korzystania z aplikacji internetowych jest między innymi możliwość pracy zdalnej bez konieczności własnego komputera. Oprócz tego ważną zaletą będzie możliwość pracowania z dowolnej lokalizacji, a także możliwość pracy z aplikacją na różnych urządzeniach. Oznacza to, że można na aplikacji pracować na różnych urządzeniach, które wykorzystują np. różną rozdzielczość ekranu. Mogą to być firmowe laptopy, prywatne laptopy, tablety czy smartfony.

Oczywiście istnieje też szereg zalet nie tylko dla użytkowników aplikacji, ale również dla właścicieli aplikacji webowych. Należą do nich między innymi utrzymanie aplikacji bez konieczności osobnych instalacji czy aktualizacji nowych wersji na różnych urządzeniach użytkowników, większe bezpieczeństwo, a także możliwość integracji aplikacji webowych z innymi systemami firmowymi. Można powiedzieć, że dla właściciela aplikacji internetowej utrzymanie takiej aplikacji jest bardzo łatwe, generuje mniej kosztów i wymaga krótszego czasu reakcji.

Do aplikacji internetowych możemy zaliczyć na przykład generatory CV, serwis aukcyjny Allegro czy eBay, systemy w księgarniach jak np. Merlin.pl, wewnętrzne programy do oceny pracowników, wewnętrzne programy do obliczania urlopów, nieobecności i obecności pracowników. Jak widać aplikacje internetowe przydają się nie tylko platformom i serwisom aukcyjnym, ale również pracodawcom, którzy bez problemu mogą kontrolować obecności i urlopy swoich pracowników. Jest to wygodna opcja i na pewno szybsza.

strony www Poznań