Kiedy czas zmienić pracę?

Data dodania: 14.07.2016


Znalezienie dobrej pracy jest nie lada wyzwaniem, więc jeśli już pracownik znalazł swoje miejsce na ziemi decyzja o zmianie pracodawcy jest odważnym i ryzykownym posunięciem. Istnieją jednak sytuacje, w których dopiero rezygnacja z dotychczasowego stanowiska, chociaż trudna na początku, może sprawić nam prawdziwą radość i satysfakcję z wykonywanej pracy. Kiedy decyzja o zmianie pracy jest jedynym słusznym wyjściem?

Złe warunki pracy

Pierwszym powodem, który może, a wręcz powinien zmotywować pracownika do rozglądania się za nowymi ofertami pracy są złe warunki pracy. Pod tym pojęciem należy rozumieć zarówno nieprzyjemną, stresującą atmosferę, opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzeń czy mobbing.

Frustrujące zajęcie

Praca nie powinna być źródłem wszystkich nieszczęść pracownika. Jeżeli pierwszą myślą po przebudzeniu i ostatnią przed zaśnięciem jest głęboki żal i nerwy związane z tym, że rano trzeba iść do pracy lepiej zastanowić się – czy warto? Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rezygnacją z dotychczasowego zajęcia warto zrobić rozeznanie na rynku pracy, dowiedzieć się jak wygląda sytacja w naszej branży i poszerzać swoją wiedzę na temat tego jak znaleźć pracę przez internet.

Brak perspektyw

Stabilne zatrudnienie, stały etat, umowa o pracę na czas nieokreślony – brzmi pięknie, prawda? Nie zawsze. Powodem do zmiany pracy może być właśnie tak zwana ciepła posadka, która z zapewnia  bezpieczeństwo finansowe, ale nic poza tym. Żeby na przyszłość nie martwić się o swoją karierę i drogę zawodową warto nieustannie się rozwijać, wykorzystywać swój potencjał. Jeśli obecny pracodawca tego nie robi na pewno znajdzie się inny, który nie zmarnuje talentu takiego pracownika.

Jak to zrobić?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji – jeśli dotychczasowy pracodawca był wobec nas w porządku warto to odwzajemnić i poinformować przełożonego, że myślimy o zmianie pracy. Jeśli powodem odejścia mają być na przykład nie do końca zadowalające warunki płacowe czy forma zatrudnienia możliwe, że pracodawca zaproponuje swojemu podwładnemu lepsze warunki. Jeżeli nie – będzie mógł spokojnie szukać kogoś, kto zastąpi takiego pracownika na jego stanowisku.

Sytuacja komplikuje się nieco bardziej, jeśli planujemy odejście z pracy z powodu złej atmosfery, konfliktów czy nieuczciwości pracodawcy. Wtedy umowa o pracę obliguje nas do zachowania okresu wypowiedzenia, który ma zapewnić mu czas na rozpoczęcie rekrutacji (portal rekrutacyjny Szukampracy.pl) na wakat, jaki pozostawi po sobie pracownik.

Najlepiej przed podjęciem decyzji o rezygnacji z pracy zrobić rozeznanie w tym, jak aktualnie wygląda rynek pracy w obszarze, w którym chcemy podjąć zatrudnienie i czy mamy szanse na szybkie znalezienie nowego pracodawcy. Na początek dobrze przejrzeć aktualne ogłoszenia na portalach z ogłoszeniami o pracy, takich jak Szukampracy.pl.