Kogo dotyczy rynek pracownika?

Data dodania: 14.07.2016


Analizując sytuację na rynku pracy eksperci często sięgają po określenie „rynku pracownika”. Tendencje i przekształcenia związane z niedoborem odpowiednich kandydatów do pracy przekładają się na zmianę rozkładu sił na linii pracodawca-pracownik. Wszystko wskazuje na to, że zjawisko to będzie się jedynie pogłębiać, a jego skutki będą odczuwalne dla większej grupy pracowników niż dzisiaj.

Wzrost zatrudnienia i wakatów

Od ubiegłego roku notujemy wyraźny wzrost, jeśli chodzi o liczbę publikowanych ogłoszeń o pracy i nic nie wskazuje na to, żeby taka sytuacja uległa zmianie. Jednak coraz częściej firmy mają problem ze znalezieniem kandydatów, którzy posiadaliby odpowiednie kompetencje związane z danym stanowiskiem.

Przyczyn braku wystarczającej liczby pracowników jest wiele – zaczynając od odpływu specjalistów w wyniku emigracji do Zachodniej Europy, przez niedostosowanie umiejętności i kwalifikacji świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych, aż po pogarszający się stan polskiej demografii. Dodatkowo większość sektorów gospodarki, szczególnie w obszarze przemysłu i produkcji ma obecnie do czynienia ze wzrostem koniunktury, przez co deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia w swoich firmach.

Kogo szukają pracodawcy

Dzisiaj na własnej skórze szczególnie dotkliwie problem niedoboru pracowników odczuwają firmy, które prowadzą działalność w obszarze IT i nowych technologii. Oprócz niewystarczającej liczby absolwentów, którzy mogliby wspomóc tę branże swoimi umiejętnościami problem wynika tu z wyjazdu ogromnej ilości specjalistów IT, którzy wybierali zagranicznych pracodawców z uwagi na wyższe wynagrodzenia, ale także lepsze perspektywy rozwoju zawodowego. Najwięcej ofert pracy jest przeznaczonych dla pracowników zajmujących się rozwojem oprogramowania (w tym dla programistów aplikacji mobilnych i testerów oprogramowania), administrowaniem systemami i wsparciem technicznym (tak zwany helpdesk). Wiele stanowisk nie jest jednak obsadzanych przez rekrutację prowadzoną głównie za pośrednictwem ogłoszeń o pracy. Z uwagi na małą liczbę specjalistów w tej dziedzinie dość często firmy szukają pracowników z polecenia lub korzystając z pomocy headhunterów.

Rynek pracownika obserwujemy także w sektorze sprzedaży, co potwierdzają raporty, które na czele rankingów najbardziej poszukiwanych pracowników wskazują między innymi przedstawicieli handlowych. Oferty pracy pojawiają się najliczniej w takich dziedzinach sprzedaży jak usługi profesjonalne, medycyna i farmacja czy finanse i bankowość.

Jak pokazują dane z portalu Szukampracy.pl problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć także specjaliści z obszaru finansów, bankowości i ekonomii, ale także wykwalifikowani pracownicy fizyczni – nietrudno znaleźć ogłoszenie o pracy na tego typu stanowiskach.