Nietypowe CV pomoże Ci zdobyć pracę

Data dodania: 20.07.2016


Szukając pracy trzeba zdawać sobie sprawę, że proces rekrutacji wiąże się z rywalizacją. Zazwyczaj konkurencja jest ogromna, szczególnie jeśli oferta pracy jest ciekawa, a firma pracodawcy prestiżowa. Dlatego oprócz merytorycznej zawartości warto pomyśleć też o nietypowej formie CV. Jak przygotować swój zawodowy życiorys, żeby wyróżnić się z tłumu?

Oryginalna szata graficzna

Najprostszym sposobem na odświeżenie swojego CV będzie zupełnie inne podejście do wyglądu dokumentu. Powszechnie przyjęło się, że curriculum vitae ma być białe, z minimalistyczną czcionką i tradycyjnym układem treści. Dlatego jeśli aplikując na ofertę znalezioną na portalu z ogłoszeniami o pracy wyślemy CV z nieco innym tłem oraz niekonwencjonalnym układem zawartości na pewno przykuje ono uwagę rekrutera. Zmiana nie musi być dramatyczna, przy czym warto pamiętać, żeby curriculum vitae pozostawało przejrzyste.

Wideo CV

Coraz chętniej stosowaną formą CV jest nagrywanie filmów. Często jest to dodatek do tradycyjnego, pisanego curriculum vitae, co pozwala rekruterowi zarówno na uzyskanie czytelnych, uporządkowanych informacji, jak i namiastki osobistego spotkania z kandydatem. Nagrywając taki film trzeba pamiętać o odpowiednim, profesjonalnym wyglądzie oraz wcześniej przygotowanej wypowiedzi.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze rekruter znajdzie czas na obejrzenie takiego CV, więc warto dołączyć do niego tradycyjny dokument. Na próżno też szukać ofert na portalach z ogłoszeniami o pracy, w których byłoby wymagane nadesłanie curriculum vitae w takiej formie.

Spersonalizowana strona www

Innym sposobem na wyróżnienie się z tłumu kandydatów jest przygotowanie CV jako strony internetowej. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zawarcia dużo większej ilości informacji niż w tradycyjnym curriculum vitae. Podobnie jak w przypadku wideo CV, nasza strona internetowa powinna być uzupełnieniem tradycyjnego dokumentu – warto umieścić informację z odnośnikiem do takiej witryny obok danych kontaktowych. Tworząc taką stronę również powinniśmy się kierować przede wszystkim aspektami profesjonalnymi – zarówno przy wyborze domeny, jak i kolorystyki czy poszczególnych elementów.

Należy jednak pamiętać, żeby forma CV była dostosowana do stanowiska, o jakie się ubiegamy. Zdecydowanie większą dowolność w przygotowaniu swojego curriculum vitae będą mieli kandydaci starający się o pracę w zawodach kreatywnych. Niezależnie od wybranej formy CV musi być przede wszystkim pozbawione błędów, czytelne i zawierać wyłącznie prawdziwe informacje.

Polecamy też porady i wzory CV na szukampracy.pl.

logo