Praca jako freelancer? Nie dla każdego

Data dodania: 25.10.2016


W ostatnim czasie analitycy rynku pracy wskazują, że z każdym miesiącem sytuacja pracowników będzie zmieniała się na lepsze. Już dziś w niektórych branżach mamy do czynienia z rynkiem pracownika, gdzie kandydaci mają więcej do powiedzenia niż pracodawcy. To skłania najlepszych pracowników do tego, aby nie wiązać się z jakąkolwiek firmą etatową umową o pracę, ale podjąć zatrudnienie w charakterze wolnego strzelca. Jak wygląda praca jako freelancer?

Freelancer, czyli wolny strzelec

Praca freelancera to po prostu podejmowanie aktywności zawodowej najczęściej w formie zleceń, bez deklarowania stałej współpracy w formie etatu i umowy o pracę. Tego typu zajęcia są zarezerwowane właściwie tylko dla prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie, którzy mają już renomę i doświadczenie eksperta. Dużo trudniej jest utrzymać się jako wolny strzelec osobom, które nie posiadają jeszcze zbyt rozbudowanego doświadczenia zawodowego czy portfolio – głównie z uwagi na problem ze znalezieniem dobrych zleceniodawców, którzy zdecydują się powierzyć im płatne zadanie. Dlatego lepiej jest najpierw zbudować swoje portfolio w pracy etatowej (zobacz ogłoszenia na szukampracy.pl).

W jakich branżach opłaca się pracować jako freelancer

Jeżeli jednak freelancer posiada odpowiednie umiejętności może jednocześnie, w ramach swoich możliwości, współpracować jednocześnie z kilkoma firmami. Jest to jeden z głównych powodów, które przekonują osoby o wysokich kwalifikacjach do przejścia na tryb pracy wolnego strzelca. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zakazy konkurencji sprawiają, że najlepsi w swojej dziedzinie mogą zarobić znacznie więcej jako freelancer niż etatowy pracownik.

Najczęściej jako wolnych strzelców rozumie się osoby, które wykonują różnego rodzaju pracę twórczą. Można do nich zaliczyć między innymi: grafików, copywriterów, fotografów czy developerów treści.

Odpowiedzialność na własnych barkach

Ale same umiejętności kreatywne nie wystarczą, żeby poradzić sobie z utrzymaniem się z pracy wolnego strzelca. Przede wszystkim, zwłaszcza na początku, to freelancer musi sam zapewnić sobie zlecenia. Dopiero po wyrobieniu swojej marki można liczyć na to, że dzięki kontaktom networkingowym zleceniodawcy będą zgłaszali się do takiej osoby. Freelancing wymusza także na pracownikach konieczność samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy prowadzenia księgowości związanej ze swoją działalnością zawodową.

Zapoznaj się z ideą coworkingu

Z uwagi na to, że wolny strzelec nie jest pracownikiem zatrudnionym w żadnej firmie, nie może liczyć na swoje biuro, a zatem musi we własnym zakresie zadbać o zapewnienie sobie stanowiska pracy. Ciekawym pomysłem może być skorzystanie z idei coworkingu, czyli możliwość pracy w dzielonych pomieszczeniach, nazywane często wynajmowaniem biurka. W praktyce takie rozwiązanie ma wiele korzyści – przede wszystkim niższe koszty wynajmu, komfortowe warunki pracy oraz kontakt z innymi freelancerami.


Ogłoszenia o pracę dla specjalistów z każdej branży znajdziesz na portalu szukampracy.pl