Wyjazd za pracą, czyli relokacja zawodowa

Data dodania: 03.03.2017


Jednym z pierwszych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę rozpoczynając poszukiwania pracy jest lokalizacja firmy. Mało kto od początku bierze pod uwagę możliwość wyjazdu za pracą do innego miasta czy państwa. Ale często jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, żeby rozwijać karierę zawodową lub chociaż znaleźć zatrudnienie w swojej specjalizacji. Jak zaplanować wyjazd za pracą, czyli zawodowa relokacja w praktyce.

Szukam pracy poza miejscem zamieszkania

Większość osób ogranicza swoje poszukiwania pracy do miejsca zamieszkania, ewentualnie rozszerzając je do najbliższych regionów. Jednak są sytuacje, w których otwarcie się na oferty pracy z innego miasta czy nawet kraju jest najlepszym, jeśli nie jedynym, rozwiązaniem.

Na taki krok decydują się przede wszystkim osoby młode, które nie mają jeszcze stałych zobowiązań w miejscu, w którym aktualnie mieszkają. Pokolenie Y, czy też millenialsi deklarują często, że są pracownikami mobilnymi, a więc biorą pod uwagę możliwość przeprowadzki za pracą.

Relokacja zawodowa interesuje także specjalistów w swoich dziedzinach, którzy są świadomi swoich kwalifikacji, a jednocześnie nie chcą podejmować się pracy zdalnej.

Zmiana miejsca zamieszkania nie zawsze wiąże się jednak ze zmianą miejsca pracy. Niektórzy pracownicy otrzymują propozycję relokacji, pozostając wciąż w stosunku pracy z obecnym przełożonym – zmienia się po prostu lokalizacja świadczenia obowiązków zawodowych.

Bilans zysków i strat

Decyzja o przeprowadzce jest prawdziwą rewolucją w życiu każdego człowieka, dlatego zanim kandydat w ogóle zacznie brać pod uwagę oferty pracy spoza swojego miejsca zamieszkania powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację.

Pierwszym kryterium jest zazwyczaj czynnik finansowy – kandydaci, którzy otrzymują oferty pracy, które wiążą się z koniecznością relokacji liczą na wzrost wynagrodzenia, co najmniej o kilkanaście procent w stosunku do aktualnych zarobków.

Kwestia wysokości wynagrodzenia wiąże się także z kosztami życia, a te różnią się znacznie w zależności od regionu Polski. Jeśli pracownik decyduje się na przeprowadzkę z Warszawy do Szczecina, wiadomo, że może się spodziewać znacznie niższych kosztów utrzymania się – chociażby zaczynając od cen za wynajem mieszkania.

Relokacja zawodowa – dokąd wyjeżdżamy?

Firma rekrutacyjna Antal przeprowadziła badania dotyczące relokacji zawodowej w Polsce. Według opublikowanych wyników zdecydowanym liderem i miejscem, które pracownicy uznają za najbardziej atrakcyjne pod względem przeprowadzki za pracą jest Wrocław (39%), a tuż za nim znajduje się Trójmiasto (36%). Kandydaci przychylniej patrzą też na oferty pracy z Warszawy (31%), Krakowa (29%) i Poznania (28%).


szukam pracy